بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک عمل جراحی پلک است که یکی از شایعترین روش های جراحی زیبایی محسوب می‌شود.

در این عمل، با برداشتن پوست، چربی و عضله اضافی و اصلاح موقعیت پلک، باعث بهبود قابل توجهی در ظاهر فرد شده و چهره‌ای جوان‌تر و سرحال‌تر به فرد می‌بخشد.

نتایج مفید جراحی زیبایی پلک تا سال‌ها و گاهی به صورت مادام‌العمر برای فرد باقی می‌ماند.

این کار در مركز ما به صورت سرپایی انجام می‌شود.

 

بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که پلک های افتادگی را ترمیم می کند و ممکن است شامل از ترمیم بخشی از پوست، ماهیچه‌ها و چربی‌های اضافی باشد.

با افزایش سن، پلک‌های شما کشیده می‌شوند و ماهیچه‌های پشتیبان آنها ضعیف خواهند شد؛ در نتیجه، چربی اضافی ممکن است در بالا و زیر پلک‌های شما جمع شده و باعث افتادن ابروها، افتادن لبه‌های بالایی و کیسه‌های زیر چشم شما شود.

بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که پلک های افتادگی را ترمیم می کند و ممکن است شامل از ترمیم بخشی از پوست، ماهیچه‌ها و چربی‌های اضافی باشد.

با افزایش سن، پلک‌های شما کشیده می‌شوند و ماهیچه‌های پشتیبان آنها ضعیف خواهند شد؛ در نتیجه، چربی اضافی ممکن است در بالا و زیر پلک‌های شما جمع شده و باعث افتادن ابروها، افتادن لبه‌های بالایی و کیسه‌های زیر چشم شما شود.

روند پیری پلک

با افزایش سن، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. فقدان خاصیت ارتجاعی به علاوه کشش مداوم ناشی از جاذبه باعث می‌شود پوست اضافی روی پلک‌های بالا و پایین جمع شود.

پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی می‌کند. در پلک‌های بالایی، یک چین اضافی از پوست می‌تواند روی مژه‌ها آویزان شده و مانع دید شود.

چربی‌هایی که کره چشم را از جمجمه جدا می‌کند نیز می‌تواند باعث برآمدگی در پلک‌های بالا و پایین شود. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می‌دارد با افزایش سن ضعیف می‌شود و به چربی اجازه می‌دهد به داخل پلک‌ها جلو بیاید.

چه کسی کاندیدای خوب برای بلفاروپلاستی است؟

بهترین کاندیدها برای لیفت چشم افرادی هستند که از سلامت خوبی برخوردار هستند و ایده‌ای واقع‌بینانه از آنچه می‌خواهند دارند. اکثر آنها 35 سال یا بیشتر هستند، اما اگر پلک‌های گشاد یا افتادگی پلک در خانواده شما به صورت ژنتیک وجود دارد، ممکن است تصمیم بگیرید که جراحی را زودتر انجام دهید.

جراحی پلک می‌تواند ظاهر شما را بهبود بخشد و به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند. با این حال، ممکن است به ظاهر ایده آل شما منجر نشود یا ساختار صورت شما را تغییر ندهد. قبل از اینکه تصمیم به عمل جراحی بگیرید، در مورد اهداف خود فکر کنید و آنها را با دکتر بهزاد بافنده در میان بگذارید.

آماده سازی بلفاروپلاستی

شما باید ترتیبی دهید که فرد دیگری بعد از جراحی شما را به خانه برساند.

برنامه‌ریزی کنید که فعالیت‌های خود را برای چند روز پس از جراحی محدود کنید تا زمانی که پلک‌های شما بهبود یابد. برخی از افراد پس از جراحی دچار خشکی چشم می‌شوند، اما به ندرت بیش از 2 هفته طول می‌کشد. اگر خشکی چشم بیش از 2 هفته طول کشید، با دکتر بافنده تماس بگیرید.

همچنین برای تسکین درد بعد از عمل، در خانه باید موارد زیر را آماده داشته باشید:

  • تکه‌های یخ
  • کیسه یخ (یا می‌توانید از کیسه‌های فریزر پر از یخ یا … استفاده کنید)
  • پدهای گاز کوچک
  • قطره‌های چشمی یا اشک مصنوعی (در این زمینه دکتر بافنده توصیه‌های لازم را به شما ارائه می‌کند)
  • دستمال‌ها و حوله‌های تمیز

روش انجام عمل بلفاروپلاستی

اگر هر دو پلک بالا و پایین با هم انجام شوند، معمولاً لیفت چشم حدود 2 ساعت طول می‌کشد. دکتر بهزاد بافنده به احتمال زیاد از بی‌حسی موضعی (مسکن تزریق شده در اطراف چشم) همراه با آرامبخش خوراکی استفاده خواهد کرد.

اگر هر چهار پلک را انجام می‌دهید، جراح احتمالاً ابتدا روی پلک بالایی کار می‌کند. جراح معمولاً خطوط طبیعی پلک‌های شما را برش می‌دهد. از طریق این برش‌ها، جراح شما پوست را از بافت زیرین جدا می‌کند و چربی و پوست اضافی (و عضله را در صورت لزوم) از بین می‌برد. سپس، جراح آن برش‌ها را با بخیه‌های بسیار کوچک می‌بندد. بخیه‌ها در پلک‌های بالایی به مدت 3-6 روز باقی می‌مانند. بسته به تکنیک مورد استفاده، پلک‌های پایین ممکن است نیاز به بخیه داشته باشند یا نداشته باشند.

جراحی پلک پایین ممکن است با استفاده از یکی از چندین تکنیک انجام شود. در یک روش، دکتر بافنده برشی را در داخل پلک پایینی شما ایجاد می‌کند تا چربی را از بین ببرد. آن برش قابل مشاهده نخواهد بود. سپس جراح شما می‌تواند خطوط ریز پوست را با استفاده از لیزر C02 یا اربیوم نرم کند.

روش دیگر شامل برش در امتداد حاشیه مژه است. از طریق آن برش، جراح شما می‌تواند پوست اضافی، عضله شل و چربی را حذف کند. خط برش پس از مدت کوتاهی محو می‌شود.

پس از هر یک از این روش‌ها، جراح شما ممکن است انجام لیزر را توصیه کند.

بعد از عمل جراحی

پزشک احتمالاً برای مرطوب نگه داشتن چشم‌هایتان پماد می‌ریزد و زمانی که در اتاق ریکاوری هستید، آن‌ها را با کمپرس سرد می‌پوشاند. بلافاصله پس از جراحی، ممکن است در اثر پماد تاری دید داشته باشید و به نور حساس باشید. چشمان شما ممکن است احساس خشکی یا آبریزش داشته باشند. نگران نباشید این موارد عوارض طبیعی و موقت پس از عمل هستند.

گذاشتن کمپرس یخ روی چشم‌ها و خوابیدن با سر بالا در شب اول بعد از عمل کمک می‌کند. پزشک دستورالعمل‌های دقیقی را برای مراقبت از خود به شما می‌دهد.

ممکن است اگر افتادگی پلک ها یا افتادگی چشم مانع از باز شدن کامل چشم ها یا پایین آمدن پلک های تحتانی شما شوند، بلفاروپلاستی را در نظر بگیرید.

برداشتن بافت اضافی از پلک‌های فوقانی شما می تواند بینایی‌تان را بهبود بخشد.

شما ممکن است همزمان با یک روش دیگر مانند لیفت ابرو، لیفت صورت یا تجدید پوستی، تحت عمل بلفاروپلاستی قرار بگیرید.

بلفاروپلاستی معمولاً عمل بدون عارضه ای است. اما در مورد چگونگی خطرات جراحی  با پزشك خود صحبت كنید. دانستن اینکه چه چیزی در بلفاروپلاستی نقش دارد و هر یک از مزایا و خطرات، می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که این روش گزینه خوبی است یا خیر.

پزشک شما در مورد جراحی‌های قبلی و شرایط گذشته یا حالاتی مانند خشکی چشم، گلوکوم، آلرژی، مشکلات گردش خون، مشکلات تیروئید و دیابت سؤال خواهد کرد. پزشک همچنین در مورد استفاده شما از داروها، ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، دخانیات و داروها از شما سوالاتی می پرسد.

جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید درخواست وقت ملاقات