لیزر ترمیم زخم

لیزر ترمیم زخم

لیزر ترمیم زخم امروزه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمان پوستی کاربرد دارد. متخصصان بهداشت متفقین به طور منظم از انواع زخم‌های پوست مراقبت می‌کنند، از جمله خراشیدگی، سوختگی، برش‌های جراحی و شاید سخت‌ترین درمان، زخم‌ها باشند.

از مدیریت حاد زخم تا تقویت بازسازی بافت اسکار، پزشک به دنبال بهینه سازی مراقبت از زخم برای ارتقاء بهبود است. اگرچه لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) تنها مجوز مشخص شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده دریافت کرده است، اثربخشی بالینی آن برای بهبود بافت به طور گسترده گزارش شده است.

داده‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که LLLT سنتز کلاژن را تسهیل می‌کند، حرکت سلولی کراتینوسیت و رهایش فاکتور رشد  و تبدیل فیبروبلاست به میوفیبروبلاست را نیز توسعه می‌دهد.

بر اساس مطالعه‌ای که در BMJ Open منتشر شده است، لیزر درمانی با شدت بالا (HILT) یک درمان امیدوارکننده برای زخم‌های مقاوم به درمان مزمن است و باید برای استفاده با سایر درمان‌ها در نظر گرفته شود.

به گفته محققان، HILT نه تنها اندازه زخم را کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند زمان بهبود زخم را کوتاه کند، جذب التهابی را تسریع کند و سنتز کلاژن و استحکام کششی را افزایش دهد. نویسندگان می‌گویند: «اثرات درمانی HILT بر زخم‌های مقاوم به درمان مزمن قابل توجه است و به مراتب بهتر از پانسمان زخم معمولی است».

لیزر درمانی سطح پایین (LLLT) روی زخم‌های پوستی استفاده شده است، اما اثرات ناشناخته‌ای بر زخم‌های مقاوم به درمان مزمن دارد، زخم‌هایی که با درمان‌های معمولی نمی‌توانند در عرض 1 تا 2 ماه بهبود یابند. LLLT که از انرژی کم نور استفاده می‌کند، به جلسات درمانی طولانی تری نیاز دارد. HILT در تحقیقات پایه و عمل توانبخشی بالینی استفاده شده است. تفاوت عمده بین این دو این است که HILT دارای پرتوهای قوی تری است که تحت تابش قرار می‌گیرند و امکان نفوذ عمیق‌تر در مدت زمان کوتاه تری را فراهم می‌کنند.

تصمیم گیری درباره لیزر

تصمیم گیری در مورد درمان زخم یا ترک آن به تنهایی بستگی به تشخیص دقیق نوع اسکار و محل زخم ، علائم ، شدت و وضعیت بیمار بستگی دارد.

هر ساله در دنیا حدود 100 میلیون بیمار زخم‌هایی را تجربه می‌کنند که برخی از آنها مشکلات قابل توجهی برای فرد به وجود می‌آورند. در این بین، حدود 55 میلیون عمل انتخابی و 25 میلیون عمل بعد از تروما صورت می‌گیرد. تخمین زده می شود 11 میلیون زخم کلوئیدی و چهار میلیون زخم سوختگی وجود داشته باشد که 70٪ از آنها در کودکان رخ می دهد.افراد مبتلا به زخم غیر طبیعی پوست ممکن است با عواقب جسمی، زیبایی شناختی، روانی و اجتماعی روبرو شوند که ممکن است با هزینه‌های عاطفی و مالی قابل توجهی همراه باشد.

گزینه های مختلف

درمان مناسب به نوع اسکار (زخم) و اتیولوژی بستگی دارد. گزینه‌های مختلف برای مواجهه با زخم وجود دارد؛ همچون استفاده از ترکیبی از کورتیکواستروئیدها، برداشتن زخم توسط لیزر و رادیوتراپی.

نکات پیش از تزریق ژل

انواع تزریق ژل

مراقبت های پس از تزریق ژل

جهت دریافت وقت ویزیت کلیک کنید درخواست وقت ملاقات