مطلب وبلاگ

کهیر چیست و با آن چه کنیم؟

مراقبت های پوستی

کهیر جوش‌های خارش دار و برجسته‌ای هستند که روی پوست یافت می‌شوند. آنها معمولاً قرمز، صورتی یا گوشتی هستند و گاهی اوقات دچار گزش یا درد می‌شوند. در بیشتر موارد، این مشکل به دلیل واکنش آلرژیک به یک دارو یا غذا یا واکنش به یک عامل تحریک کننده در محیط ایجاد می‌شود.

در بسیاری از موارد، کهیر یک مشکل حاد (موقت) است که ممکن است با داروهای آلرژی کاهش یابد. بیشتر بثورات به خودی خود از بین می‌روند. با این حال، موارد مزمن و همچنین کهیر همراه با یک واکنش آلرژیک شدید، نگرانی‌های پزشکی بزرگتری هستند.

چرا کهیر ایجاد می‌شود؟

این عارضه معمولاً به دلیل واکنش آلرژیک به چیزی است که شما با آن برخورد کرده‌اید یا خورده‌اید. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما شروع به ترشح هیستامین در خون شما می‌کند. هیستامین‌ها مواد شیمیایی هستند که بدن شما در تلاش برای دفاع از خود در برابر عفونت و سایر مزاحمان خارجی تولید می‌کند. متأسفانه، در برخی از افراد، هیستامین‌ها می‌توانند باعث تورم، خارش و بسیاری از علائمی شوند که با کهیر تجربه می‌شوند. از نظر آلرژن‌ها، این مشکل می‌تواند در اثر عواملی مانند گرده گل، داروها، غذا، شوره حیوانات و نیش حشرات ایجاد شود.

این مشکل پوستی علاوه بر آلرژی ممکن است ناشی از شرایطی نیز باشد. این غیرمعمول نیست که افراد به دلیل استرس، لباس‌های تنگ؛ ورزش، بیماری‌ها یا عفونت‌ها کهیر را تجربه کنند. همچنین ممکن است در نتیجه قرار گرفتن بیش از حد در دمای سرد یا گرم یا تحریک ناشی از تعریق بیش از حد ایجاد شود. از آنجایی که چندین محرک بالقوه وجود دارد، بسیاری از اوقات نمی‌توان علت واقعی آن را تعیین کرد.

چه کسانی در معرض خطر آن هستند؟

افرادی که آلرژی دارند بیشتر در معرض ابتلا به کهیر هستند. اگر دارو مصرف می‌کنید یا اگر ناآگاهانه در معرض چیزهایی مانند غذا یا گرده گل هستید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به کهیر باشید. اگر قبلاً مبتلا به عفونت یا بیماری هستید، ممکن است در برابر ایجاد کهیر آسیب پذیرتر باشید.

کهیر به چه شکل نمایان می‌شود؟

قابل توجه‌ترین علامت مرتبط با این عارضه، جوش‌هایی است که روی پوست ظاهر می‌شود. جوش‌ها ممکن است قرمز باشند، اما می‌توانند همرنگ پوست شما باشند. آنها می‌توانند کوچک و گرد، حلقه‌ای شکل یا بزرگ و به شکل تصادفی باشند. کهیر خارش دار است و به صورت دسته‌ای در قسمت آسیب دیده بدن ظاهر می‌شود. آنها می‌توانند بزرگتر شوند، شکل خود را تغییر دهند و گسترش یابند.

همچنین ممکن است در طول شیوع بیماری ناپدید شود یا دوباره ظاهر شود. کندوهای فردی می‌توانند از نیم ساعت تا یک روز دوام بیاورند. کهیر ممکن است با فشار دادن سفید شود. گاهی ممکن است کندوها با هم تغییر شکل یا شکل دهند و یک ناحیه بزرگتر و برجسته ایجاد کنند.

این عارضه می‌تواند در نقاط مختلفی از بدن ایجاد شود. اگر در اطراف گلو یا زبان خود شیوع کهیر داشتید یا همراه با کهیر در تنفس مشکل دارید، فوراً با 115 تماس بگیرید یا به دکتر بافنده مراجعه کنید.

پاسخ دهید