تزریق ژل

مزایای تزریق ژل

پیری پوست: یک پدیده اجتناب ناپذیر

زمان با ایجاد تغییرات سلولی و تشریحی که منجر به کاهش حجم بافت نرم می‌شود، بر پیری صورت تأثیر می‌گذارد. با ظهور فن آوری‌های جدید، پزشک این فرصت را پیدا می‌کند که با استفاده از پرکننده‌های پوستی این تغییرات را برطرف کند.

پدیده پیری با تحریک مجموعه‌ای از تغییرات حجمی پیچیده میکروسکوپی و ماکروسکوپی بر چهره انسان تأثیر می‌گذارد. این تغییرات با جذب ساختاری عمیق سه بعدی، گرانش، توزیع مجدد چربی زیر جلدی، عادت‌های بد و عوامل محیطی تشدید می‌شود. دیدگاه‌ها در مورد آنچه جذاب است، بدون توجه به نژاد، ملیت یا سن، به طور قابل ملاحظه‌ای سازگار است. مفاهیم زیبایی شناختی زیبایی ایجاب می‌کند که منحنی‌ها، خطوط، ابعاد و نسبت‌های خاصی برای ایجاد هماهنگی و ایجاد چهره‌ای جذاب برآورده شوند.

روش‌های جدید غیرجراحی برای ترمیم پوست

امروزه، مردم در نتیجه بهبود مراقبت‌های بهداشتی مدرن عمر طولانی‌تری دارند و سالم‌تر هستند و اکنون می‌توانند ظاهر خود را به صورت غیرتهاجمی و بدون جراحی بهبود بخشند. این تا حدی به این دلیل است که پیشرفت‌های علم پزشکی باعث تولید یک سری محصولات جدید مانند پرکننده‌های پوستی شده است. تقاضا برای پرکننده‌های پوستی و انواع پرکننده‌های پوستی طی چند دهه گذشته به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. در نتیجه، پرکننده‌های بافت نرم به‌عنوان گزینه‌های درمانی غیرجراحی برای جوان‌سازی صورت اهمیت فزاینده‌ای دارند.

در گذشته، تکنیک‌های جراحی در زمینه جوان‌سازی صورت غالب بوده‌اند. اهمیت بازسازی حجم در حال حاضر شناخته شده است؛ و در بسیاری از موارد بر بلند کردن دوبعدی که هنگام استفاده از چاقوی جراحی به دست می‌آید، اولویت دارد. اقدامات جراحی در برخی موارد حتی ممکن است کاهش ظاهری حجم را تشدید کند.

تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست

پرکننده‌های پوستی برای اهداف زیبایی استفاده می‌شوند و به منظور حجم دادن و پر شدن پوست افراد هستند. هنگامی که این محصولات به درستی استفاده شوند، رایج‌ترین علائم پیری مانند چین و چروک صورت و چین‌های پوست را کاهش می‌دهند. اکثر خانم‌ها از این محصولات برای جوان‌تر به نظر رسیدن استفاده می‌کنند.

پرکننده‌های پوستی به اشکال مختلفی یافت می‌شوند. مزایا و خطرات از محصولی به محصول دیگر متفاوت است و با استفاده از تزریقات حرفه‌ای و ابزار استریل می‌توان خطرات آن را کاهش داد. پس از تزریق، پوست باید با پایه‌های ضد آفتاب محافظت شود تا خطر تغییرات رنگدانه پس از التهاب را محدود کند. هزینه نیز یک عامل مهم است: محصولات کم‌هزینه‌تر نسبت به جایگزین‌های پرهزینه، خطرات بیشتری را به همراه دارند. 1، 2 در این مقاله، به طور خلاصه محصولات مورد تأیید FDA، کاربردهای آنها و خطرات و مزایای مرتبط را بررسی می‌کنیم.

پرکننده‌های پوستی به چیزی دست می‌یابند که هیچ روش دیگری قادر به انجام آن نیست: حجم‌دهی می‌کنند. افزایش حجم بافت از طریق روش‌های غیرتهاجمی با استفاده از پرکننده‌های زیست تخریب‌پذیر بافت نرم، می‌تواند با پر کردن چین‌ها و بهبود خطوط و چین و چروک‌ها، ظاهر جوان را به چهره‌ی پیر بازگرداند، در حالی که برای بیماران مرد و زن در همه گروه‌های قومی ایمن و مؤثر است.

ساختار پوست

پوست بزرگترین اندام بدن است که مساحت آن حدود 20 فوت مربع است. از سه لایه تشکیل شده است: بالاترین لایه به‌نام اپیدرم و به دنبال آن درم و سپس هیپودرم (بافت زیر جلدی) شناخته می‌شود. اپیدرم از دست دادن آب از سلول‌ها و بافت‌ها را کنترل می‌کند. بدون این سد محافظ، بدن به سرعت کم آب می‌شود.

درست در زیر اپیدرم، لایه دوم، درم قرار دارد. درم اگرچه حاوی رگ‌های خونی، اعصاب و فولیکول‌های مو است، اما اساساً از پروتئینی به‌نام کلاژن ساخته شده است. کلاژن شبکه‌ای از الیاف را تشکیل می‌دهد که ماتریکسی برای رشد سلول‌ها و رگ‌های خونی فراهم می‌کند. از آنجایی که کلاژن جزء اصلی درم است، به‌عنوان ساختار حمایتی برای پوست عمل می‌کند.

هیپودرم لایه‌ای از چربی و بافت همبند است که حاوی رگ‌های خونی و اعصاب بزرگ‌تر و همچنین غدد عرق، چربی و سلول‌های کلاژن است. هیپودرم گرمای بدن را حفظ می‌کند و از اندام‌های حیاتی محافظت می‌کند.

عوارض جانبی فیلرهای صورت

با توجه به آنچه آکادمی پوست آمریکا بیان کرده است، قرمزی، تورم، درد، کبودی، خارش و بثورات پوستی ممکن است در اطراف محل‌های تزریق ایجاد شود، اما معمولاً طی 7 تا 14 روز از بین می‌روند. علاوه بر این، عوارض جانبی نادری مانند عفونت، نشت پرکننده از محل تزریق، ندول‌های اطراف محل تزریق، گرانولوم، حرکت پرکننده در زیر پوست و آسیب رگ‌های خونی وجود دارد. تمام یا برخی از این عوارض در صورت انجام این عمل توسط یک متخصص زیبایی با تجربه به حداقل می‌رسد.

پیوند چربی صورت

تزریق چربی شخصی (اتولوگ) تنها درمان پرکننده تزریقی است که نیاز به جراحی دارد، اما نتیجه آن می‌تواند سال‌ها باقی بماند. چربی فرد از ناحیه دیگری با استفاده از لیپوساکشن برداشت می‌شود. سپس این چربی تصفیه شده و برای حمایت از گونه‌ها، پلک‌های پایین، شقیقه‌ها و سایر نواحی به صورت تزریق می‌شود. این درمان به مهارت‌های خاصی نیاز دارد و باید توسط جراح زیبایی مجرب انجام شود. این روش از پروتکل درمانی متفاوتی پیروی می‌کند و معمولاً به صورت سرپایی و با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی همراه با آرامبخش انجام می‌شود. بهبودی ممکن است تا 2 هفته طول بکشد.

درمان صورت

درمان صورت با پرکننده‌های پوستی چند ساعت در مطب طول می‌کشد. با مشاوره در مورد نگرانی و اهداف بیمار شروع می‌شود. جراح ناحیه مورد نظر را ارزیابی می‌کند و سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. در حالی که خطرات مرتبط با یک روش حداقل است، برخی از آلرژی‌ها، شرایط عصبی پوست یا داروها می‌توانند بر نتایج تأثیر بگذارند. به‌عنوان مثال، اگر بیمار داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا رقیق‌کننده‌های خون مصرف می‌کند، احتمال کبودی وجود دارد.

به طور معمول، قبل از عمل، ناحیه تمیز و بی‌حس می‌شود. سپس مقدار دقیقی از فیلر به زیر پوست تزریق می‌شود. بسته به ناحیه تحت درمان و محصول، بیماران بلافاصله نتایج را مشاهده خواهند کرد. هر نوع کبودی و تورم در طی چند روز از بین می‌رود. افراد معمولاً می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را بلافاصله پس از درمان شروع کنند.

انواع ژل

 • ژل‌های قابل جذب: دارای کلاژن هستند و پس از مدتی در پوست جذب می‌شوند.
 • ژل های دیر جذب: ساختمانی شبیه استخوان داشته و از ترکیبات اسید لاکتیک تهیه می‌شوند. طول اثر این نوع ژل حدود یک سال و نیم است.
 • ژل های غیر قابل جذب: این ژل‌ها حاوی ترکیبات اکرولیک بوده و خاصیت گلوله شدن دارند و نمی توان آن را جذب پوست کرد. از این نوع ژل‌ها کمتر استفاده می‌شود.

کاربردهای تزریق ژل

 • افزایش حجم اجزای صورت با تزریق ژل
 • رفع چین و چروک پوست صورت با تزریق ژل
 • درمان کاهش حجم صورت با تزریق ژل

تزریق ژل برای این افراد ممنوع است

 • زنان باردار و شیرده
 • در صورتی که در ناحیه مورد نظر تزریق ژل عفونت وجود دارد
 • در صورتی که در ناحیه مورد نظر تزریق ژل آکنه یا تبخال وجود دارد
 • در صورتی که در ناحیه مورد نظر تزریق ژل بیماری پوستی ویتلیگو، پسوریازیس و اگزما دارید
 • در صورتی که دچار بیماری یا ضعف سیستم ایمنی بدن هستید

نکات پیش از تزریق ژل

انواع تزریق ژل

مراقبت های پس از تزریق ژل

جهت دریافت وقت ویزیت کلیک کنید درخواست وقت ملاقات